Unia Europejska
Rejestracja
Mówiąc sauna sucha mamy na myśli saunę w której temperatura sięga około 100ºC

Dobre pytanie, zwłaszcza że świadomość społeczna czyli my wszyscy w naszym kraju dzielimy sauny na dwa rodzaje: suchą i mokrą. Ten podział nie jest zbyt udany.
Mówiąc sauna sucha mamy na myśli saunę w której temperatura sięga około 100ºC polewanie kamieni bardzo umiarkowane lub wręcz zakazane a wilgotność powietrza nie przekracza 10%. Natomiast sauna mokra to temperatura około 30ºC do 50 ºC i wilgotność nawet do 60% czyli miejsce gdzie utrzymuje się mgiełka pary wodnej i jest ciepło. Czy tylko tak dzielimy sauny? Oczywiście, że nie. Sauny to również ruska bania (bania w jezyku rosyjskim to parzelnia) gdzie temperatura utrzymuje się  na około 70-80ºC wilgotność przez intensywne polewanie wynosi 30 %. Bania przyjmuje wiele roznych form i kształtów o dziur w ziemi, szop, szałasów oraz specjalne zamykane komory z których wystają tylko głowy użytkujących. Nie można zapomnieć o łaźniach greckich i rzymskich o termach itd.

Sauna to również łaźnia rzymska, hot-tube czyli gorąca wanna i czarna sauna znana z Finlandii i Syberii.

Sauna to również łaźnia rzymska, hot-tube czyli gorąca wanna i czarna sauna znana z Finlandii i Syberii. Temperatury i wilgotności w saunach są różne lecz łączy je jedno, suma tych dwóch składowych powinna oscylować w granicy 90 – 110 czyli wilgotność na poziomie 50% to temperatura 60ºC. Im wyższa temperatura tym wilgotność niższa im wyższa wilgotność tym temperatura niższa i tak dalej.
Sauna ogrodowa to sauna wielofunkcyjna, zależy do pieca jaką temperaturę osiągnie i czy można obficie polewać co spowoduje zwiększenie wilgotności.
Nasz piec posiada zasobnik na kamienie co umożliwia polewanie lecz nie jest one konieczne.
Sauna ogrodowa jest uniwersalna i zastępuje nam prawie wszystkie znane i przypisywane różnym krajom sauny. Korzystanie z sauny na ogrodzie nie ogranicza nas, możemy polewać się wodą, która wsiąknie do ziemi i robić to na co mamy ochotę. Zawsze pamiętajmy o zasadzie 90-110 dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Lifepolska © Wszelkie prawa zastrzeżone