Skip to content

Z jakiego drewna balia, a z jakiego sauna?

20220622_175246

Generalnie drewno na balie, jak i na saunę musi być pozyskane z drzew iglastych. W naszych polskich górach można spotkać domy z bala świerkowego, które mają ponad 100 lat, a materiał jest jak nowy. Drzewa liściaste są w dużej części pozbawione substancji żywicznych bardzo ważnych, gdy drewno ma być stosowane na zewnątrz. Świerk lub sosna to świetny materiał do tego typu zastosowań. Sosna troszkę gorzej wypada w zastosowaniu do balii, gdyż jest zbyt żywiczna i kiedy nagrzewamy wodę do 40°C, to często na początku staje się żółta. Świerk świetnie się nadaje na balie czy saunę ogrodową, lecz pod warunkiem, że jest to drewno I gatunku i selekcjonowane pod względem sęków. Cedr i Modrzew to najlepszy materiał na saunę i balię ogrodową. Podwyższają koszty wykonania, ale dają do kilkunastu procent lepszą żywotność saun i balii w ogrodowych. Ważny jest certyfikat lub inny dokument potwierdzający pochodzenie drewna.

CEDR – Posiada dwa razy lepszą izolacyjność od sosny (silna włóknowatość i zwartość małe poniżej jednego milimetra przyrosty roczne). Szczególnie limba syberyjska jest wartościowa, gdyż wyrasta w bardzo ekstremalnych warunkach (długie z niskimi temperaturami zimy do -50 stopni). Materiał ten przez swoje właściwości zapewnia sterylność w pomieszczeniach, pozytywnie wpływa na pracę serca, sen, posiada także właściwości anty alergiczne. Charakteryzuje się pozytywną energetyką, przyjemnym zapachem i niespotykaną barwą- bladoróżowy kolor. W domach wybudowanych z cedru powietrze jest zawsze czyste, a wilgotność utrzymuje się na odpowiednim poziomie.

Najważniejsza jest grubość materiału i jego jakość oraz to jak dbamy o nasze balie i sauny ogrodowe w trakcie użytkowania. Żywotność drewna zależy od gatunku, ale odpowiedzialność za zniszczenia ponoszą bakterie, które należy najlepiej jak się da usuwać.

Sezonowane i suszone drewno do produkcji bali i saun ogrodowych. Świerk z Istebnej w Beskidach oraz Cedr Syberyjski (pinus cembra) z lasów nadbajkalskich.

 

Powiązane wpisy: